Музейна педагогіка

“… музей як спосіб пізнання світу містить великий потенціал для особистісного розвитку дошкільнят, він розширює “середовище існування” дитини вже з дошкільного віку, є місцем інтелектуального відпочинку. Специфікою такого музею є те, що він “служить” своїм організаторам, які є і творцями, і “користувачами” створеного”.
В.Любарова

Організація роботи з впровадження технології Музейної педагогіки                               в 2014/2015 навучальному році.

Створення осередків міні - музеїв та організація роботи з дітьми  «Світ музею»

Мета:  розвиток пізнавального інтересу, активності, діяльності дітей засобами музейної педагогіки.
Завдання:
  • формувати ціннісне, емоційно забарвлене ставлення до предметів навколишнього світу, творів мистецтва, культурної спадщини;
  • музей як засіб пізнання світу – великий потенціал для особистісного розвитку дитини. У ході освітнього процесу в межах музейної педагогіки розвивати уміння та навички: сприймати й відтворювати художні образи, висловлювати самостійні судження, інтерпретувати зорові образи тощо;
  • формування в дитини єдності пізнавального, естетичного та дієво-практичного компонентів особистості, навичок творчого ставлення до світу;
  • створення предметно-розвиваючого середовища, що сприяє формуванню пізнавального інтересу та естетичного сприйняття предметів, об'єктів і явищ навколишньої дійсності;
  • ство­рення оптимальних умов для особистісного спілку­вання дітей з предметами навколишнього  світу, мистецтвом;
  • розвивати вміння висловлювати оцінні судження;
  • активізувати рефлексив­ну діяльність  дошкільнят;
  • залучення батьків до музейної педагогіки.
Час роботи, види діяльності:
  • самостійна, вільна діяльність дітей, використання предметів колекцій на заняттях, під час ігрової діяльності;
  •  організація виставок, участь дітей у поповненні колекції;
  • систематизація колекції по різних напрямках: дітям пропонується самостійно  знайти способи  групування предметів колекції;
  • організація спільних переглядів колекцій, виставок, презентацій з продумуванням експозиції (як оформити, краще розташувати, щоб було видно всім відвідувачам) і організація сюжетно-рольових ігор "Музей", "Виставка" з розподілом ролей "екскурсовод", "відвідувач", "оформлювач",  "реставратор", "художник/скульптор";
  • складання розповідей про  колекцію: спочатку  як інтерв'ю дитини за цікавими   для нього питанням про колекцію, потім як самостійний опис колекції;
  • 1 раз на місяць як міні-заняття «Подорож до музею» в групах раннього та молодшого дошкільного віку (4й рік життя), 2 рази на місяць в групах молодшого  (5й рік життя) та старшого дошкільного віку.
Тематика експозицій, напрямок діяльності, предмети колекціонування
Група №1 (3-й рік життя) - «Що заховано в скрині». Художньо-естетичний  розвиток (напрямок «Образотворче мистецтво. Декоративно-ужиткове мистецтво»), народна глиняна іграшка.
Група №3 (3-й рік життя) - «Тваринний світ водоймищ». Пізнавально-екологічний розвиток  (напрямок  «Основи науки. Екологія і діти»), іграшкові муляжі представників тваринного світу водоймищ.
Група №6 (молодший дошкільний вік, 4-й рік життя) - «Ляльковий дім». Художньо-естетичний  розвиток  (напрямок «Театр і діти»), ляльки різних видів лялькового театру.
Група №10 (молодший дошкільний вік, 4-й рік життя) - «Народна іграшка». Художньо-естетичний  розвиток (напрямок «Образотворче мистецтво.Декоративно-ужиткове мистецтво»), народна  іграшка.
Група №11 (молодший дошкільний вік, 4-й рік життя) - «Світ тварин». Пізнавально-екологічний розвиток (напрямок  «Основи науки. Екологія і діти»),  іграшкові муляжі представників тваринного світу.
Група №5 (молодший дошкільний вік, 5-й рік життя) - «Музей годинників». Пізнавальний розвиток (напрямок «Основи науки.  Наука і техніка»), колекція годинників.
Група №7  (молодший дошкільний вік, 5-й рік життя) - «Зоопарк на столі». Пізнавально-екологічний розвиток (напрямок  «Основи науки. Екологія і діти»), іграшкові муляжі представників тваринного світу,колекція мушлів.
Група №9 (молодший дошкільний вік, 5-й рік життя) - «Світ листівок».Пізнавальний, художньо-естетичний розвиток (напрямок «Образотворче мистецтво, історія та краєзнавство»), колекція  листівок.
Група №4 (старший дошкільний вік ) -  «Українські майстри». Художньо-естетичний  розвиток (напрямок «Образотворче мистецтво. Декоративно-ужиткове мистецтво»), народна  іграшка.
Група №8 (старший дошкільний вік ) - «Пташині посиденьки». Пізнавально-екологічний розвиток (напрямок  «Основи науки. Екологія і діти»), іграшкові муляжі представників пташиного світу, ілюстрації, репродукції картин.
Група №12 (старший дошкільний вік ) - «Цікавий кіндер-сюрприз». Пізнавальний розвиток, художньо-естетичний (напрямок  «Основи науки.  Діти і предмети»), іграшки кіндер-сюрпризів.
Музичний зал -  «Веселі музики». Художньо-естетичний, музичний розвиток. Колекція музичних дитячих інструментів.