Валеологічний порадник для батьків

Поради, консультації, рекомендації, корисна інформація для батьків

Ротавірусна інфекція (синоніми - ротавірусний гастроентерит, ротавірусна діарея) - це гостре вірусне захворювання, що характеризується проносом, блюванням, слабкістю, адинамією, підвищенням температури.

Джерелом збудника при ротавірусній інфекції є хворий. Найчастіше вірусоносіями є діти віком понад 1,5 роки та дорослі.

Ротовірусна інфекція передається під час побутових контактів, через іграшки, соски, забруднені руки дорослих та дітей. Масивне виділення роторвірусу спостерігається в перші 3-5 днів від початку хвороби, в ці дні хворий являє собою найбільшу небезпеку для оточуючих.
Сприятливість до РВ людини висока серед усіх вікових груп населення, проте найбільша у дітей віком від 6 місяців до 2 років.

Особливості епідемічного процесу: повсюдне поширення; виражену зимову та зимово-весняну сезонність.
В Україні основна кількість випадків реєструється з січня по березень включно.

Клінічні прояви ротавірусної інфекції у дітей характеризуються гострим початком і рядом симптомів найважливішим з яких є блювання інтоксикація, діарея, лихоманка. Інкубаційний період триває від 12 до 24 годин. Хвороба починається з блювання підвищення температури, відмови від їжі і води, потім з'являється діарея у вигляді багаторазових випорожнень рідкої консистенції. Випорожнення від 5 до 15 і більше разів на добу, яскраво-жовтого кольору, пінисті з різким запахом, з домішками зелені або слизу. У всіх хворих з'являється біль у животі, локалізований в навколопупковій ділянці або в епігастральній області. Відзначають також метеоризм, посилення перистальтики, бурчання в животі. Блювання виникає одночасно з діареєю або випереджає її і проявляється у 90% хворих дітей, триває до 5 - 7 днів. Підвищення температури тіла у межах до Зб^С спостерігається з першого дня захворювання і триває до 3 днів. Часті і тривалі випорожнення і блювання сприяють зневоднення організму різного ступеня вираження та порушення електролітного балансу.

Інфікована людина є головним джерелом збудника інфекції, тому заходи боротьби з РВІ спрямовані на якомога раннє виявлення джерела збудника інфекції, з'ясування шляхів та факторів передачі збудника.
Хворих ізолюють та госпіталізують. Самолікування не припустиме.